Fshehtėsitė nuk i shohim sepse jetojmė me to. Pėrveē largėsisė sė madhe, edhe afėrsia e madhe na i fsheh gjėrat. Duhet ta kesh shumė afėr njė gjė qė tė mos mund ta shohėsh nė tėrėsinė e saj. Kur dy fytyra afrohen tepėr afėr njėra-tjetrės, ato mė nuk e shohin njėra-tjetrėn.

E pėrzgjedhur

Koha i ndryshon njerëzit por ka njerëz që ndryshojnë kohën
Ka zemra që gjejnë kohë për të gjithë e veç me veten s’takohen 

Lexo tė plotė: "RRUGĖ TĖ MBARĖ!"

Poezi

Koha i ndryshon njerëzit por ka njerëz që ndryshojnë kohën
Ka zemra që gjejnë kohë për të gjithë e veç me veten s’takohen 

Lexo tė plotė: "RRUGĖ TĖ MBARĖ!" → Tė gjitha shkrimet →

Ruh

Një herë njeriut iu dhurua bota.
Një herë  iu tregua sa rrugë i ka toka.
Një herë iu tha të gjitha janë të tuat por asgjë nuk ke.
Një herë erdhi nga dheu për të dëshmuar se ai s’është veç dhé.
Një herë iu mundësua të ngrihet mbi baltën e tij dhe të shikojë përtej vetes në mënyrë që të mbetet vetvetja. Një herë iu zbulua  se ai është vetë jeta. Kjo “një herë” është çasti në të cilin frymojmë tani dhe këtu.

Lexo tė plotė: "NJĖ HERĖ…" → Tė gjitha shkrimet →

Sophia

Kur dogma shndërrohet në ndjenjë dhe ndjenja bëhet pjesë e karakterit, e vetmja gjë që mund të fitosh nga përpjekjet për ta bindur atë që tashmë është në këtë gjendje, është humbja e kohës. Idhulli i lindur dhe i rritur në mendje, tashmë nuk mund të qendrojë në pozicionin fillestar, ashtu siç nuk mund të qëndrojë as fëmija nëntëmuajsh më tutje brenda mitrës, vetëm se dalja e një qenieje të njëjtë nga një qenie e njëjtë quhet lindje ndërsa dalja e një idhulli nga mendja quhet lindje e teokracisë.

Lexo tė plotė: "REFLEKTIM MBI PSIKOLOGJINĖ E TEOKRACISĖ" → Tė gjitha shkrimet →

Mozaik

Trupave të dëshmorëve s’u duhen shtatoret prej bronzi e guri
Ata janë vetë shtizat e gjalla ku valëvitet flamuri
Shpirtrave të dëshmorëve s’u duhet një minut heshtje,
A mundemi lotët e fëmijëve të tyre t’i kthejmë në buzëqeshje?
Dëshmorëve as poezitë e as këngët nuk u duhen
Nëse ato me gjakun e tyre nuk shkruhen
E me shpirtin e tyre nuk thuhen.

Lexo tė plotė: "KOMANDANTIT TIM" → Tė gjitha shkrimet →

Sofra

Ti mund të kesh për qëllim mbjelljen e luleve të bukura
Por nëse fara është e ferrave, pavarësisht qëllimit tënd të mirë
Në vend të luleve të bukura, veç ferrat kanë për të mbirë.

Lexo tė plotė: "MBJELLJA LE TĖ JETĖ E DYTA, NJOHJA E FARĖS E PARA SE FRYTET NUK VAREN NGA QĖLLIMI YT, POR NGA FARA." → Tė gjitha shkrimet →

Bio

Rubrika eshte ne plotesim e siper.

Lexo tė plotė: "HERBALIZMI" → Tė gjitha shkrimet →

Kompasi

I ngulitur nė Pikėn qė askujt s’i ngjan
Vizatoj rrathėt qė janė tė ngjashėm
Ēdo rreth i vogėl mbetet brenda tė madhit
Po nuk pati tė brendshėm, s’mund tė ketė tė jashtėm
Nga pika filloj, tek pika mbaroj
Ēdo gjė qė rrethoj, nuk e kufizoj
Ēdo rreth nė botė e ka njė mes
Siē e ka shpirtin ēdo trup qė vdes.

Lexo mė shumė →

"Gjithēka nuk ėshtė e vėrtetė, por e Vėrteta ėshtė gjithēka." - F. Muja