LATEST ARTICLES

Kur zemra ka dështuar të dojë, mendja do të gjykojë Të metat e veta te secili do t’i vështrojë Zemrat janë pasqyra ku veten e shohim Ashtu siç vetë jemi, të tjerët i njohim Kur tjetrin e fyejmë, e rëndojmë, e shajmë Botës i...

KUR THUA “TË DUA!”

Kur tjetrit i thua “të dua!”Ç’do te tjetri vërtet?Fytyra e tij e sotmeNesër e tillë s’do të jetë“Të dua” nuk është ndjesiËshtë vetë thelbi i qeniesO hyr brenda zemrës së tjetritO vendos tjetrin brenda zemrësNëse do trupin...
Kur gjethet e shpirtit të më jenë këputur dhe trupi s'më frymon mëTë gjitha kujtimet e tokës në qiell të jenë bërë njëS'do të ketë vaj më të dhembshëm se ai kur nuk nxjerr zëKujtomë si pemën...

NJË STINË

Mos iu bëj gjemb trëndafilitSe ai gjemba ka mjaftueshëmDynjaja u shfaq nga sprovaA mund të jemi të pasprovueshëm?Veç një stinë kjo botë kaPastaj ikim për të mos u kthyerSi mund të niset te trëndfiliNjë bilbil me krahë...

PYETE ZEMRËN!

S’ka ditë që vijnë pa tyPor ka ditë që pa ty shkojnëVeç je parë, por s’je takuarMe ata që s’të mungojnëÇ’është takimi, pyete zemrënVeç ajo ta thotë përgjigjenSe veç gjërat që shijojnëDëshiron të përsëriten. ~ Fatmir Muja

KUBJA E SHPIRTIT

Hë?Pse ngjyra jonë s’është më?Nëse nga përzierja e dy ngjyrave përfitohet njëNga mospërzierja e tyre, ajo do të mungojë gjithnjë. Mos pyet ku është gjelbërimi i degëve të miaTani jam veç gjeth i këputur...

DERA E LUTJEVE

Kush ta çmon praninë, e di sa ke vlerëPor veç derës Sate, unë s'kam tjetër derëAq sa takimi, ka vlerë edhe pritjaSe nuk mund të ndahen tingulli dhe trokitjaS'ka asnjë derë tjetër ku mund të trokasÇfarë më...
Mungesa shkakton mall e dhembjeMalli e dhembja dashurinë dëshmojnëSe askush tjetër veç të dashurveDitëve tona nuk mund t’u mungojnëDuke shpalosur Emrat e TuFaleminderit që më përloteGjithçka që duket, s’mund të mos zhduketAjo që s’mungon është Fytyra Jote....

MUSAJA DHE QERBELAJA

Në atë fushë ku s’vijnë pranveratLoti dhemb më shumë se gjakuÇfarë ka më të bukur se vdekja?Përmes saj kthehemi te Haku Vdekja e bukur është për të gjithëJanë veç kthimet që dallojnëKur bashkohet nefsi...

SUKUN

Ti që hojet e zemrës m’i mbush me mjaltin e amshueshëmMe ajkën Tënde jam rritur, prandaj jam i paharrueshëmJam si elifi që me germat e tjera s’lidhet, por lidh të gjitha të tjeratNë malet e zemrës ruaj...
Tani që qielli i shpirtit copëtohetE hana e gjakosur nga malli ndahetEdhe po u mbushën krejt detet me lotGjynahu i mungesës më nuk mund të lahetSexhadet ndiejnë mall ta takojnë një ballëMall ka trëndafili për një nuhatjeKokrrat...